Video návod jak aplikovat marmolit

Video návod jak aplikovat marmolit

Co je marmolit

Marmolit je tenkovrstvá fasádní hmota složená z pojiva a kamínků. Kamínky můžou být přírodní (např. drcený mramor, či kámen), nebo umělé kamenivo. Jako pojivo se používá pryskyřice, která má mléčnou barvu a po vyschnutí se stává průhlednou. Marmolit je po vytvrdnutí omyvatelný a voděodolný.

marmolit-mleko-01

Marmolit lze požít například na sokly budov, sloupy, čela schodišťových stupňů, stěny, či dokonce namísto obkladu kuchyňské linky.
U marmolitu nejste omezeni jeho využitím, lze jej použít jak v exteriéru, tak interiéru. Navíc lze kombinovat více barev na plochu, vše tedy záleží na Vaší představivosti a fantazii. Použití marmolitu se meze nekladou.

marmolit-kombinace-zamokra1

Marmolit dodáváme ve dvou zrnitostech a to jemnozrnný a střednězrnný. Marmolit je možné zakoupit ve třech různých balení o hmotnosti 6, 15 a 25 kg. Marmolit Werner nabízí v základní řadě 30 barevných odstínů. Jako jediný výrobce, Werner - stavební hmoty, Vám nabízíme marmolit v podobě suchých kamínků (bez pojiva), které můžete využít k dekorativním účelům. Zároveň k tomu jsme pro Vás připravili nabídku malých vzorků jednotlivých barevných odstínů. 

Vhodné nářadí a příslušenství pro aplikaci marmolitu werner

 • Kbelík
 • hladítko
 • zednická lžíce
 • míchadlo
 • perlinka
 • penetrace
 • tmel
 • brusné hladítko

 

prislusenstvi

Příprava povrchu

V případě, že budete marmolit aplikovat na stávající zeď, je nutné, aby stěna byla čistá, suchá a zpěvněná (drolící se omítka, musí být otlučena a opravena maltou). V případě, že chcete marmolit aplikovat na zateplovací systém (soklová deska, extrudovaný polystyren), musí být povrch také čistý a zbaven prachu. Jako podklad pod marmolit se používá lepící a stěrkový tmel, do kterého se vloží armovací tkanina (obecně známá pod jménem perlinka), která slouží k celoplošnému zpevnění podkladu.

priprava-povrchu

Pracovní postup

K míchání tmelu potřebujeme čistý kbelík, vodu a nejlépe vrtačku s míchací metlou, nebo zednickou lžíci. Do připraveného kbelíku nalijeme čistou vodu, poté nasypeme tmel a důkladně rozmícháme. Hmota by měla mít kašovitou konzistenci, tzn. že ze lžíce by neměla stékat (viz video).

michani-tmelu-lzice

K nanášení tmelu budeme potřebovat hladítko, zednickou lžíci a dvě šikovné ruce. Tmel si zednickou lžící nabereme na hladítko a naneseme na zeď. Při nanášení tmelu by mělo být hladítko v úhlu cca 45° ke zdi. Obecně platí, že čím menší úhel hladítka ke zdi, tím více materiálu zůstává naneseno. Tloušťka naneseného lepidla by měla být v rozmezí 3-5mm, aby vrstva dokázala překrýt perlinku a zároveň nedošlo k nechtěnému popraskání tmelu.

tmel-lzice-hladitko

Nyní si připravíme perlinku, kterou si nařežeme na potřebný rozměr a vtlačíme do naneseného tmelu. V případě, že perlinku napojujeme, musí být jednotlivé přesahy napojení minimálně 10cm přes sebe. Vytlačené lepidlo skrz otvory v perlince rovnoměrně zahladíme hladítkem, aby vznikla rovná, pokud možno hladká stěna. Případné nerovnosti, které vzniknou upravováním plochy, je nutné po zaschnutí a vytvrdnutí tmelu (1mm/12h schnutí) přebrousit. Na tuto úpravu povrchu lze použít brusné hladítko nebo hrubý smirkový papír připevněný např. na uříznuté lati.

tmel-s-perlinkou

Nyní můžeme přistoupit k penetraci podkladu. Dodávaná penetrace je připravena k přímé aplikaci a není třeba ji nijak ředit. Nanášení se provádí štětkou, nebo válečkem. Po zaschnutí penetrace cca 12hodin můžeme začít nanášet vlastní marmolit.

penetrace-valecek

Marmolit je potřeba před použitím promíchat lžící, nebo vrtačkou s míchací metlou.

michani-marmolitu-lzice

Marmolit si nabereme na hladítko a aplikujeme na napenetrovaný podklad téměř stejným způsobem jako u nanášení tmelu. Úhel hladítka vůči zdi by měl být přibližně 30°. Tloušťka vrstvy marmolitu je dána jeho zrnitostí. Proto je velmi důležité mít připravený povrch naprosto rovný, jelikož marmolit není schopen nerovnosti zakrýt, ale naopak je více zviditelní. Po nanesení marmolitu se celou plochou hladítka povrch zahladí. Vzhled marmolitu v této fázi bude mít mléčný nádech, který zmizí po vyschnutí pojiva. Vysychání a zrání marmolitu je cca 24hodin.

nanaseni-marmolitu-hladitko2

Kombinace více barev v ploše

Je možné kombinovat jednotlivé barvy marmolitu v jedné ploše a to tak, že rozdělíme jednotlivé plochy lepící papírovou páskou. První barvu marmolitu naneseme až do jedné třetiny pásky a ještě před zaschnutím ji strhneme, čímž nám vznikne čistý ostrý přechod.

marmolit-prechod-paska

Po zaschnutí první barvy marmolitu 24hodin přelepíme tento kraj lepící páskou a naneseme druhou barvu. Po nanešení celé plochy pásku opět za mokra strhneme a vznikne nám tím ostrý, čistý přechod mezi barvami.

marmolit-hotovy-prechod 

 

klady

 • omyvatelný
 • voděodolný
 • velký výběr barev
 • možnost kombinací barev
 • venkovní i vnitřní použití
 • jednoduchá aplikace
 • cenově dostupný
 • lze aplikovat na jakýkoliv tvar povrchu

 

zapory

 • Není pochozí
 • nezakryje nerovnosti povrchu
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.